اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017

پس از گذشت چند سال از عرضه‌ی بی ام و M4، این برند آلمانی تصمیم به عرضه‌ی نسخه‌ی سبک‌تر و قدرتمندتر M4 CS با بهای ۸۹۱۳۰ پوندی گرفت. این خودرو هم‌اکنون قابل سفارش بوده و در جایگاهی بین M4 Competition Pack و مدل تولید محدود GTS قرار می‌گیرد. اگرچه بی ام و تولید CS را محدود نکرده اما تولید آن بسته به ظرفیت تولید، محدود بوده و هم‌اکنون به ۱۰۰۰ دستگاه در هرسال می‌رسد.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
مهندسان بی ام و در زمان توسعه‌ی M4 CS بخش اعظم زمان را پای لپ‌تاپ نشسته‌اند تا به برنامه‌ریزی دوباره و تیونینگ عملکرد پیشرانه و تنظیمات سیستم تعلیق و فرمان مشغول باشند. نتیجه‌ی این تلاش‌ها بیرون کشیدن ۱۰ اسب بخار قدرت و ۵۰ نیوتون متر گشتاور بیشتر از دل پیشرانه‌ی ۶ سیلندر ۳ لیتری توئین توربوی M4 Competition Pack می‌باشد. هم‌اکنون شاهد خروجی ۴۵۴ اسب بخاری و گشتاور ۶۰۰ نیوتون متری هستیم. گشتاور این خودرو با مدل GTS برابر است. با توجه به اینکه هیچ‌گونه به‌روزرسانی‌ای در بخش سخت‌افزاری صورت نگرفته، افزایش گشتاور خودرو بسیار قابل‌توجه است.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
M4 CS به مدد پیشرانه‌ی توانای خود می‌تواند ظرف مدت‌زمان ۳٫۹ ثانیه از زمین کنده شده و خود را به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برساند (۰٫۳ ثانیه سریع‌تر از M4) و حداکثر تا سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت اوج بگیرد. محصول جدید بی ام و تنها با گیربکس ۷ سرعته DCT بخش M عرضه می‌شود.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
شاسی خودرو نیز همانند پیشرانه به‌صورت الکترونیکی بهینه شده است. بخش M هر آنچه را که در زمان توسعه GTS یاد گرفته بوده می‌توانست به این خودرو تزریق کند اما بجای آن تمرکز خود را روی ارتقای فنرها و دامپرها و میله‌های ضد لغزش M4 Competition Pack گذاشته و تک‌تک آن‌ها را ارتقا داده است؛ و همین موضوع درباره‌ی سیستم فرمان نیز صادق بوده است؛ جایی که سه حالت راحت، اسپورت و اسپورت پلاس در دسترس می‌باشد. رینگ‌های ۱۹ (جلو) و ۲۰ اینچی (عقب) در دل لاستیک‌های میشلین پایلوت اسپورت کاپ ۲ جای گرفته‌اند.


البته M4 CS چیزی بیشتر از یک برنامه‌ریزی الکترونیکی دوباره و استفاده از لاستیک‌های چسبان است. کاپوت CFPR وجود دارد که نه‌تنها پذیرای ورودی مرکزی بزرگ‌تری شده بلکه ۲۵ درصد سبک‌تر از کاپوت M4 است. از دیگر تغییرات بیرونی خودرو می‌توان به اسپلیتر جلو، ورودی‌های هوای بزرگ‌تر و دیفیوزر عقب فیبر کربنی، بال عقب بزرگ‌تر و سقفی با پوشش کربنی اشاره کرد. تمامی این تغییرات منجر به کاهش وزن ۳۲ کیلویی و رسیدن وزن خودرو به ۱۵۸۰ کیلو شده‌اند.


داخل کابین یک جفت صندلی سبک‌وزن اسپورت با پوشش چرم و تنظیم دستی قرار دارند. غربیلک فرمان نیز به آلکانترا مزین شده است.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
با قرار گرفتن در صندلی راننده فوراً می‌فهمید در حال تجربه‌ی احساسی فراتر از یک بازاریابی هوشمندانه از سوی بی ام و هستید. موقعیت رانندگی شما عمیق بوده و پاها مستقیماً به پدال می‌رسند و این موقعیت رانندگی با صندلی‌های پاکتی ثابت GTS قابل‌مقایسه است.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
این حس خوب با غرش پیشرانه ۶ سیلندر خطی ادامه می‌یابد. صدای پیشرانه مکانیکی‌تر و طبیعی‌تر به کابین می‌رسد.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
برای فهمیدن اینکه موارد دوست‌داشتنی M4 CS تنها به موقعیت رانندگی و صدای پیشرانه ختم نمی‌شوند زمان زیادی نیاز ندارید. بازی کردن با سیستم‌های رانندگی M به شما اجازه می‌دهد تا حالت اسپورت پلاس را برای پدال گاز، حالت اسپورت را برای فرمان و حالت راحت را برای دامپرها انتخاب کنید. در این صورت CS خودرویی مناسب جاده می‌شود. هر سه حالت یاد شده باعث تیزی پدال گاز می‌شوند اما در حالت اسپورت پلاس روی واقعی پیشرانه دیده می‌شود و پاسخ‌های بی‌رحمانه‌ای از سوی آن دریافت می‌شود. دور پیشرانه به‌گونه‌ای بالا می‌رود که پیش از این در M4 تجربه نشده است.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
شاسی خودرو نیز عملکرد مناسبی دارد. تغییراتی که می‌توان در دامپرها ایجاد کرد به راننده اجازه می‌دهد عصاره‌ی خالص پیکربندی دیفرانسیل عقب و پیشرانه جلو را استخراج کند. خودرو در پیچ‌ها سریع‌تر بوده و تغییرات سیستم تعلیق و فرمان با یکدیگر هماهنگی فوق‌العاده‌ای را نشان می‌دهند. در این میان نباید از نقش لاستیک‌های کاپ ۲ نیز غافل شد.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
زمانی که در رأس پیچ باشید چسبندگی CS شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. جایی که M4 استاندارد شاید نیازمند کنترل کشش باشد، CS به شما اجازه می‌دهد تا بهترین عملکرد را از شاسی و پیشرانه انتظار داشته باشید. بی ام و M4 CS شما را به وجد می‌آورد و باعث می‌شود تا آنجایی که می‌توانید محدودیت‌های خودرو را به چالش بکشید. جایی که احساس می‌شود M4 در حال کار بر ضد راننده است، CS همیشه همراه راننده بوده و بهترین خودرو در سبد محصولات M4 کنونی است.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017
بی ام و با تولید M4 CS بهترین نمونه از یک کوپه‌ی اسپورت میدسایز را به همگان نشان داده است. با قدرت بیشتر، شاسی تمرکز یافته تر و تنظیمات فرمان مناسب، M4 CS بهترین M4 بی ام و تاکنون است؛ اما تنها طرفداران جان‌سخت M خواهند توانست از عهده‌ی خرید این خودرو بربیایند.

اولین محک رسمی بی ام و M4 CS مدل 2017

مشخصات بی ام و M4 CS

قیمت: ۸۹۱۳۰ پوند
پیشرانه: ۶ سیلندر ۳ لیتری توربو
قدرت/گشتاور: ۴۵۴ اسب بخار/۶۰۰ نیوتون متر
گیربکس: ۷ سرعته دوکلاچه، دیفرانسیل عقب
شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۳٫۹ ثانیه
حداکثر سرعت: ۲۸۰ کیلومتر در ساعت
مصرف سوخت: ۸٫۴ لیتر در هر صد کیلومترمنبع: autoexpress