درگ سیلندرها! بی ام و M760Li در برابر دوکاتی پانیگل V4

چه کسی می‌گوید درگ ها همیشه باید بین دو خودروی مشابه حاضر در یک کلاس خودرویی برگزار شوند؟ فردی که این سخن را می‌گوید قطعاً Carwow نیست! پس از درگ عجیب و جالب بی ام و M760Li و اشکودا ساپرب، دست‌اندرکاران این نشریه بریتانیایی دوباره با درگی عجیب و جذاب بازگشته‌اند. هیولای لوکس باواریایی در یک طرف میدان بوده و در طرف دیگر حریفی قرار دارد که لاستیک‌های آن با BMW همخوانی ندارد! بله طرف دیگر مسابقه یک موتورسیکلت است که نمونه‌ای عادی نبوده زیرا محصول مخوف دوکاتی یعنی پانیگل V4 S می‌باشد.

درگ سیلندرها! بی ام و M760Li در برابر دوکاتی پانیگل V4
M760Li شاید از نظر سیلندرها سه برابر دوکاتی باشد اما وزن دو تنی در برابر پانیگل V4 سبک‌وزن کار سختی پیش رو خواهد داشت. در واقع سدان فول سایز BMW دقیقا ۲۳۲۶ کیلوگرم وزن داشته درحالی‌که اولین موتورسیکلت ۴ سیلندر تولید انبوه دوکاتی تنها ۱۹۸ کیلوگرم وزن دارد.

درگ سیلندرها! بی ام و M760Li در برابر دوکاتی پانیگل V4
البته M760Li در این مسابقه درگ هیچ شانسی در برابر پانیگل نخواهد داشت با این وجود ما از برخی جنبه‌های این درگ از جمله شروع آن به وجد می‌آییم زیرا BMW کمی جلو می‌افتد. شایان ذکر است زمان لانچ موتورسیکلت از حالت ایده آل فاصله بسیاری دارد.شتاب صفر تا ۹۶ کیلومتر در ساعت سدان لوکس آلمانی برابر با ۳٫۷ ثانیه بوده درحالی‌که این زمان در دوکاتی نیم ثانیه بهبود می‌یابد. سری ۷ پرچم‌دار مسافت ۴۰۰ متر را نیز در ۱۱٫۳ ثانیه طی می‌کند که ۱٫۲ ثانیه کندتر از حریف دو چرخ می‌باشد.

درگ سیلندرها! بی ام و M760Li در برابر دوکاتی پانیگل V4


خب بد نیست نگاهی هم به قلب تپنده دوکاتی پانیگل V4 S بیندازیم. پیشرانه ۴ سیلندر ۱٫۱ لیتری این موتورسیکلت قدرت ۲۱۴ اسب بخاری را در دور ۱۳ هزار و گشتاور ۱۲۴ نیوتون متری را در دور ۱۰ هزار ارائه می‌کند. ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که دوکاتی نسخه قوی‌تری از این موتورسیکلت را با نام V4 اسپشیال با اگزوز تیتانیومی Akrapovic عرضه می‌کند. از طرف دیگر موشک لوکس بی ام و نیز پیشرانه ۱۲ سیلندر ۶٫۶ لیتری بای توربو با خروجی ۶۰۱ اسبی و گشتاور ۸۰۰ نیوتون متری داشته که احتمال بازنشسته شدن آن در اروپا به دلیل قوانین محدود کننده آلایندگی جدید وجود دارد.