رقابت فشرده خودروهای خودران در شرق و غرب

با ابتکار عمل محققان چینی حالا رقابت جالب توجهی میان شرق و غرب جهان برای گسترش تکنولوژی خودروهای خودران شروع شده است.

همزمان با شروع پروژه مشترک طراحی و تولید خودروهای خودران میان غول فناوری دنیا یعنی گوگل و خودروسازان شناخته شده‌ای مانند BMW، ولوو و تویوتا در غرب، در آن سوی دنیا پروژه مشترکی این بار میان خودروساز بنام کشور چین یعنی Changan و Baidu غول اینترنتی این کشور آغاز شده است.

البته تفاوت عظیمی میان این دو پروژه وجود دارد و آن تجربیاتی است که در این زمینه حاصل شده است. درحالی که پروژه محققان در چین نوپاست اما آنچه که در دنیای غرب شروع شده به حدود شش سال پیش برمی گردد.

اخیراً دو خودرو خودران ساخت شرکت Changan سفر کوهستانی ۲۰۰۰ کیلومتری را پشت سر گذاشتند تا بدین ترتیب رکورد پیمایش مسافت به وسیله خودروهای خودران در چین شکسته شود.

البته تنها Baidu به عنوان غول اینترنت چین نیست که وارد این عرصه شده است. همزمان خبر می‌رسد که LeECO به عنوان شرکت رقیب هم مشارکت جالب توجهی را با شرکتهای خودروساز شروع کرده تا مفهومی جدید از خودروهای خودران را به دنیای تکنولوژی‌های نوظهور معرفی نماید.

مشارکت این شرکت با یک برند خودروساز باعث طراحی و ساخت خودرویی شده که می‌تواند خود را پارک کرده و یا به وسیله فرمانهایی که توسط تلفن همراه صاحب آن صادر می‌شود، خود را به محلی که او قرار دارد منتقل کند.

حتی چند ماه قبل نیز یکی از خودروهای ساخت شرکت BMW با انجام اصلاحاتی در پکن به حرکت درآمده و درحالی که مجهز به پیشرفته‌ترین فناوری‌های مربوط به خودروهای خودران بود مسافت ۳۰ کیلومتری را در این کلان شهر پیمود.