رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید

بی‌شک در روزگاری که همه خودروسازان در تلاش هستند تا خودروهای شاسی‌بلند و کراس اوور را در هر اندازه و مشخصاتی تولید کنند، BMW یکی از پیشروهای بازار بوده و جدیدترین محصول آن در این کلاس نیز X2 می‌باشد.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
تقریباً ۲۰ سال از زمان معرفی اولین شاسی‌بلند BMW یعنی X5 گذشته است. این روزها، این نوع خودرو حدود ۳۸ درصد فروش شرکت را تشکیل داده و در ۲۰۱۷ شاهد فروش بیش از ۷۰۰ هزار دستگاهی در سراسر جهان بوده‌ایم. این عملکرد تنها با ۵ خودروی کراس اوور به دست آمده است.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
X2 تلاش دارد امسال این روند رو به رشد را سرعت ببخشد. این خودرو به عنوان یک جایگزین شیک‌تر X1 مرسوم مطرح بوده و در طیف کوچک‌ترین خودروهای سری X قرار می‌گیرد. رقبای زیادی در این کلاس حضور دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به مرسدس GLA، مینی کانتری من، آئودی Q3، جگوار ای پیس و… اشاره کرد.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
ابعاد و فرم بدنه X2 فوراً مشخصات این خودرو را آشکار می‌کنند. X2 شدیداً روی جوانان تأکید داشته و برای جذب این دسته از خریداران طراحی شده است.

درست همانند آئودی Q2 که کاراکتر مشخصی در مقایسه با دیگر برادران سری Q خود دارد، بی ام و X2 نیز شاخصه‌های منحصربه‌فرد زیادی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به ستون‌های C جالب و سپر جلوی گوشه‌دار اشاره کرد.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
نمای عقب این خودرو دارای فرم گوژپشت مانند و یک شیشه عقب خمیده بوده و کل خودرو نیز تلاش دارد ماهیت اسپورتی خود را به بیننده یادآوری کند. البته X2 در برخی زوایا بیشتر به یک هاچبک بزرگ شده شباهت دارد تا یک شاسی‌بلند کامل.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
داخل کابین نیز فضای پای زیادی در مقایسه با X1 وجود داشته و بخش عقب خمیده تأثیر زیادی روی فضای سر نگذاشته است. محفظه بار ۴۷۰ لیتری این خودرو نیز علیرغم اینکه ۳۵ لیتر کمتر از X1 است اما کاملاً کافی می‌باشد. نکته دیگر درباره کابین X2 اینکه موقعیت نشستن راننده نسبتاً پایین بوده و شاید افرادی که به دنبال یک سواری شاسی‌بلند مانند و بلندقد هستند در این رابطه زبان به گلایه باز کنند.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
البته با نشستن پشت فرمان X2 سواری خوب آن عیان می‌شود. کابین تقریباً از X1 به ارث رسیده است. طراحی کابین خودرو در مقایسه با طراحی خارجی محافظه‌کارانه‌تر بوده اما کیفیت و طراحی آن کاملاً پذیرفتنی است.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
خودروهای M اسپورت نیز از فرمان اسپورتی بهره می‌برند. این فرمان کاملاً تیز بوده و دقیق عمل می‌کند. با موقعیت سواری پایین و نمای عقب کوپه مانند، X2 بیشتر همانند یک هاچبک احساس شده و مرکز ثقل آن نیز پایین حس می‌شود. این خودرو یک کراس اوور چابک و دینامیک است که البته یک تهدید محسوب می‌شود. خودروهای بخش M اسپورت ارتفاع کمتری (۱۰ میلی‌متر) در مقایسه با نسخه‌های استاندارد داشته که این امر به لطف سیستم تعلیق اسپورت میسر شده است.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
کیفیت سواری X2 درخور شان یک محصول بی ام و بوده بنابراین در سرعت‌های پایین و جاده‌های پر پیچ و خم کمی سفت بوده اما در بزرگراه‌ها و سرعت‌های بالا نرمی مناسبی دارد.

رویای باواریایی: تجربه رانندگی با بی ام و X2 جدید
احتمالاً نسخه دیزلی ۲۰d این خودرو در بریتانیا فروش بالایی را تجربه خواهد کرد. این قوای محرکه به‌صورت استاندارد با یک گیربکس ۸ سرعته اتوماتیک همکاری می‌کند. همچنین این نسخه تنها به‌صورت چهار چرخ محرک در دسترس بوده اما وجود سیستم xDrive باعث نشده X2 خیلی سنگین احساس شود. مدل‌های دیفرانسیل جلوی این کراس اوور در آینده نزدیک عرضه خواهد شد و سبک‌تر و کمی چابک‌تر خواهند بود.


خود پیشرانه نیز احساس‌برانگیز است. گشتاور ۴۰۰ نیوتون متری آن در دور وسیعی قابل استفاده بوده بنابراین کاملاً منعطف بوده و به خوبی سرعت می‌گیرد. همچنین سر و صدای زیادی از این پیشرانه به گوش نمی‌رسد. علیرغم اینکه مصرف سوخت این پیشرانه نیز کاملاً قابل‌احترام است اما شخصیت آن با تنظیمات اسپورت شاسی همخوانی کاملی ندارد.
X2 یک پکیج جذاب برای خریداران کراس اوورهای لوکس است. البته موقعیت رانندگی این خودرو پایین‌تر از کراس اوورهای مرسوم بوده و همچنین نسبتاً گران‌بها نیز هست. X1 کاربردی‌تر و ارزان‌تر بوده و درحالی‌که X2 خودروی بهتری نسبت به مرسدس GLA است اما بهای بیشتری را برای خریدش مخصوصاً در صورت خرید لیزینگی بپردازید.


بی ام و X2 یک خودروی جالب‌توجه در سبد محصولات رو به رشد شاسی بلندهای این برند بوده و به لطف مرکز ثقل پایین و فرمان تیز سواری خوبی دارد. البته سواری این خودرو باب میل همه افراد نخواهد بود. X2 کمی گران بوده و خریدارانی که خواهان کاربرد بیشتر و دید بهتری به جاده هستند قطعاً می‌توانند به X1 نگاه کنند.
مشخصات بی ام و X2 xDrive20d M Sport

  • قیمت: ۳۶۵۹۰ پوند
  • پیشرانه: ۴ سیلندر ۲ لیتری دیزلی
  • قدرت/گشتاور: ۱۸۷ اسب بخار/۴۰۰ نیوتون متر
  • گیربکس: ۸ سرعته اتوماتیک، چهار چرخ محرک
  • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۷٫۷ ثانیه
  • حداکثر سرعت: ۲۲۰ کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت: ۴٫۸ لیتر در هر صد کیلومتر

منبع: autoexpress