شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید

چهار سال است که با نسل فعلی بی ام و M3 همراه هستیم و اگرچه قوای محرکه و زیر ساخت فنی این خودرو با برادر دیگر یعنی M4 کوپه یکسان است اما همیشه به عنوان گزینه کاربردی‌تر مطرح بوده است.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
البته این داستان به زودی خاتمه می‌یابد زیرا M3 چهار درب تنها تا تابستان سال جاری عرضه خواهد شد. M4 همچنان در بازار خواهد بود اما نسل جدید سری ۳ پیش از پایان سال معرفی خواهد شد و بنابراین بهبود نسل فعلی سری ۳ به منظور همخوانی با قوانین جدید WLTP چندان توجیه‌پذیر نبوده است.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
اما یکی از گیراترین نسخه‌های M3 که به تازگی عرضه شده CS است که قیمت آن ۸۶۴۲۵ پوند بوده و موضوع مهم‌تر اینکه ۲۰ هزار دلار گران‌تر از M3 کامپتیشن می‌باشد. M3 CS تغییرات زیادی داشته و قدرت و گشتاور آن افزایش یافته و به ۴۵۴ اسب بخار و ۶۰۰ نیوتون متر رسیده است که نشان دهنده افزایش قدرت ۱۰ اسب بخاری و افزایش ۵۰ نیوتون متری گشتاور نسبت به مدل کامپتیشن بوده است.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
بی ام و M3 CS از نظر پرفورمنس حرف‌های بسیار زیادی برای گفتن دارد به گونه‌ای که در صورت تجهیز به گیربکس دوکلاچه M می‌تواند تنها در ۳٫۹ ثانیه از سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. این خودرو دارای پکیج راننده M بوده بنابراین حداکثر سرعت آن به ۲۷۸ کیلومتر در ساعت افزایش یافته است.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
وجه تمایز زیادی بین این خودرو و برادران عادی‌تر وجود داشته و افرادی که با سری ۳ آشنایی دارند می‌توانند کاپوت فیبر کربنی با ورودی‌های هوای بیشتر را تشخیص دهند. اسپلیتر جلوی این خودرو هم از فیبر کربن ساخته شده و اسپویلر و دیفیوزر عقب نیز خاص همین نسخه هستند.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
زیر این بدنه زیبا سیستم تعلیقی قرار داشته که به منظور هماهنگی با لاستیک‌های میشلین کاپ ۲ بهبودهایی داشته و همچنین رینگ‌های سفارشی هم زیر خودرو جای گرفته‌اند. سیستم تعلیق M تطبیق‌پذیر به‌صورت استاندارد در M3 CS وجود داشته و دامپرهایی با تنظیم الکترونیکی نیز به منظور ایجاد بهترین تجربه رانندگی تنظیم شده‌اند.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
این خودرو در زمان حرکت سرزنده و چابک حس می‌شود. فرمان خودرو دقیق‌تر بوده و با لذت بیشتری خودرو را می‌چرخاند. چسبندگی خودرو در زمین خشک عالی بوده و برای ناراحت کردن اکسل عقب باید پدال گاز را با شدت بیشتری فشار دهید؛ اما نیمه خالی لیوان اینکه سواری خودرو حتی در حالت کامفورت نیز کمی خشک بوده و در زمین‌های ناهمواری کمی تکان‌ها را به سرنشینان منتقل می‌کند.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
همان‌گونه که اعداد نشان می‌دهند، پرفورمنس خودرو دیوانه‌وار بوده هرچند برای حس ۱۰ اسب بخار بیشتر باید فشار زیادی به خودرو وارد کنید. گشتاور پیشرانه که در دورهای میانی به دست می‌آید حس قدرتمند بودن خودرو را تشدید می‌کند هرچند این قلب آهنین در دورهای پایانی قوی‌تر حس می‌شود. سیستم اگزوز اسپورت تر M باعث می‌شود صدای گوش‌نوازی از پیشرانه به گوش برسد.

شام آخر! بررسی بی ام و M3 CS جدید
داخل کابین M3 CS هم صندلی‌های سطلی بکار رفته در مدل‌های کامپتیشن نصب شده است و همانند برادر خود یعنی M4 CS کنسول مرکزی و داشبورد با تریم آلکانترا پوشانده شده‌اند. M3 از تریم کامپوزیتی روی درب M4 استفاده نکرده و این یک مهر تائید بر کاربردی‌تر بودن سدان ۵ نفره و چهار درب بی ام و است.
در کل M3 CS همانند بانگ آخر برای یکی از دوست‌داشتنی‌ترین محصولات BMW محسوب می‌شود. این خودرو تیزتر از همیشه بوده و در هر زمینه‌ای آماده حضور در پیست حس می‌شود.بی ام و M3 CS یک خودروی تولید محدود بوده و با معرفی آن نفس‌های سدان اسپورت بی ام و به شمارش افتاده است. این خودرو قدرت بیشتر و شاسی تیزتری داشته و استایل، رینگ‌ها و تنظیمات سیستم تعلیق خاص خود را نشان می‌دهد. اگر بگوییم این M3 CS بهترین نسخه تاریخ M3 برای رانندگان مشتاق است سخنی به‌گزاف نگفته‌ایم. سواری کمی خشک و قیمت نجومی دو فاکتور ضعف M3 CS هستند اما به عنوان یک سرمایه‌گذاری روی محصولی از بی ام و M اسپورت، کمتر خودرویی می‌تواند چنین تجربه لذت بخشی را به شما ارائه کند.


مشخصات بی ام و M3 CS

  • قیمت: ۸۶۴۲۵ پوند
  • پیشرانه: ۶ سیلندر ۳ لیتری توربو
  • قدرت/گشتاور: ۴۵۴ اسب بخار/۶۰۰ نیوتون متر
  • گیربکس: ۷ سرعته اتوماتیک، دیفرانسیل عقب
  • شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت: ۳٫۹ ثانیه
  • حداکثر سرعت: ۲۷۸ کیلومتر در ساعت
  • مصرف سوخت: ۸٫۵ لیتر در هر صد کیلومتر