لکسوس پرفروش‌ترین برند در بازار خودروهای لوکس آمریکا شد!

لکسوس که عضوی از خانواده تویوتا به شمار می‌رود، برای دومین ماه متوالی توانست جایگاه نخست خود را در بین دیگر خودروسازان لوکس، در بازار ایالات متحده حفظ کند. این برند توانست فاصله خود را با مرسدس بنز که پرفروش‌ترین تولید کننده خودروهای لوکس در سه ماهه اول سال بود را کاهش دهد.

در لیست پر فروش ترین خودروهای لوکس ایالات متحده، نام سه برند در صدر قرار دارد، لکسوس، BMW و مرسدس بنز. هر سهٔ این برندها در ماه گذشته با افت فروش مواجه بودند. این افت به ترتیب ۲٫۸ درصد، ۱۲ درصد و ۵٫۹ درصد برای برندهای نام برده شده به ثبت رسیده است.

کوین تینان که از تحلیل گران مجله بلومبرگ است، در طی مصاحبه‌ای گفت: با نگاهی به وضعیت بازار خودروهای لوکس، در میابیم که وضعیت فروش کامیون‌ها و کامیونت‌ها در جایگاه بهتری قرار دارند و این بدان معناست که تغییراتی در سلیقه مشتریان در حال به وجود آمدن می‌باشد. با این وجود و کاهش فروش محصولات لوکس خودروسازان بزرگ، فروش SUV ها و کراس اوورهای برند لکسوس با افزایش فروش ۹٫۵ درصدی توانست گوی رقابت را از دیگر برندهای مطرح بازار که همگی با افت فروش تقریباً ۱۴ درصدی رو به رو هستند، به دست بگیرد.

در این راستا کوین تینان دلیل تمایل مصرف کنندگان به سمت این دسته خودروها را توسعه و پیشرفت قابل ملاحظه خودروسازان در زمینه طراحی و همچنین عرضه خودروهای SUV و کراس اوورهای کم مصرف می‌داند. همچنین پایین آوردن نرخ سود مشوق دیگری برای جذب مشتری‌ها به سمت خرید خودروهای لوکس به صورت اقساطی به شمار می‌رود.

اظهار نظر تینان در مورد بالا رفتن تقاضای مشتری‌ها به خودروهای SUV و کراس اوور بدین صورت است که بالا رفتن سطح عملکرد فنی خودروها در این دسته در کنار مصرف پایین پیشرانه‌های مورد استفاده در آن‌ها سبب جذب بیش از پیش افراد به این کلاس از خودروها شده است. همچنین نرخ پایین سود در فروش خودروها به صورت اقساطی موجب می‌شود تا افراد بیشتری بتوانند به سمت خرید خودروهای گران رفته و از امکانات آن‌ها استفاده کنند.

در سه ماهه اول سال مالی، شرکت دایملر مرسدس بنز بود که رتبه اول جدول را در میزان فروش خودروهای لوکس به خود اختصاص داده بود. اما هم اسنک لکسوس است که این جایگاه را از آن خود کرده و مرسدس را به جایگاه دوم این لیست فرستاده است. اما در این میان نکته قابل توجه، جایگاه BMW است که توجهات را به خود جلب می‌کند. این خودروساز آلمانی که هم اکنون سومین فروشنده خودروهای لوکس در ایالات متحده به شمار می‌رود، در سال گذشته رتبه اول این لیست را پر کرده بود.

آئودی و اینفینیتی

اما تنها این سه برند نیستند که اسم و رسمی در بین خودروهای لوکس دارند. برند اینفینیتی که یکی از زیرمجموعه‌های نیسان قلمداد می‌شود، فروش خوبی را نسبت به گذشته داشته و رشدی معادل ۱۰ درصد را در آمار خود به ثبت رسانده است. همچنین آئودی نیز توانسته با رشد ۵٫۷ درصدی جایگاه خود را در بین خودروسازان لوکس حفظ کند.

آقای رندی پارکر، مدیر بخش آمریکا شرکت اینفینیتی عقیده دارد که با استقبال مشتری‌ها از محصولات این شرکت، فضا برای عرضه بیشتر خودروهای لوکس به بازار گشوده می‌شود که شرکت‌های خودروسازی می‌توانند برای بالا بردن میزان فروش محصولات خود، به بهترین شکل ممکن از آن بهره ببرند.

از طرفی اسکات کیوگ، مدیر بخش آمریکای شرکت آئودی در نشستی با خبرنگاران، خبر از دو برابر شدن متقاضیان برندهای معتبر و لوکس داد. آقای کیوگ از این امر به صورت یک موقعیت خوب یاد کرد و آن را دلیل افزایش فروش شرکت آئودی در بازه زمان گفته شده خواند. با توجه به آن که آئودی زیر مجموعه شرکت فولکس واگن به شمار می‌رود و این برند در موقعیت نه چندان خوبی به سر می‌برد، اسکات کیوگ عقیده دارد: ” در چنین شرایطی که یک برند معتبر روزهای بحرانی را سپری می‌کند، این برند با تجربه و امکانات خود توانایی آن را داشته تا این بحران‌ها را به خوبی پشت سر بگذارد.”