مقایسه شتاب‌گیری بی ام و X5 M50D و بنتلی بنتایگای دیزلی

تنها بزرگ و لوکس بودن برای رقابت در کلاس شاسی بلندهای لوکس کافی نیست. گذشت آن روزهایی که طراحی و دینامیک سواری اولویت زیادی برای مشتریان نداشتند! هم‌اکنون بی ام و X5 و بنتلی بنتایگا مثال‌های عالی از آنچه یک شاسی‌بلند لوکس مدرن و موفق باید باشد هستند.

مقایسه شتاب‌گیری بی ام و X5 M50D و بنتلی بنتایگای دیزلی
در واقع این دو خودرو هیچ وجه اشتراکی ندارند. X5 یک کراس اوور سنتی قدبلند از سوی BMW است که هم‌اکنون سن حدود ۲۰ ساله دارد. بنتایگا اولین شاسی‌بلند تاریخ بنتلی بوده و اولین محصول تاریخ این برند است که پیشرانه دیزلی استفاده می‌کند. آیا این موضوع خوب است؟ خب بیایید بنتایگای دیزلی را با بی ام و X5 M50d سه توربوشارژری مقایسه کنیم.

مقایسه شتاب‌گیری بی ام و X5 M50D و بنتلی بنتایگای دیزلی
نتایج به دست آمده سورپرایز کننده نیستند. در مقایسه شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت، این دو شاسی‌بلند بزرگ عملکرد بسیار نزدیکی داشته اما قدبلند بریتانیایی است که در حدود ۲۰ ثانیه به سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت می‌رسد که ۴ ثانیه سریع‌تر از BMW است. در مصاف حداکثر سرعت بازهم بنتایگا با سرعت ۲۷۰ کیلومتر در ساعت برنده می‌شود. سقف سرعت X5 M50D برابر با ۲۵۰ کیلومتر در ساعت است.مزیت‌های سرعت بنتلی بنتایگا را به سادگی می‌توان توضیح داد. زیر کاپوت این دو خودرو پیشرانه‌های دیزلی کاملاً متفاوتی قرار گرفته‌اند. بنتایگا از پیشرانه مشترک با آئودی SQ7 که از نوع ۸ سیلندر ۴ لیتری با قدرت ۴۳۵ اسب بخار و گشتاور ۹۰۰ نیوتون متر است استفاده می‌کند. بی ام و X5 از پیشرانه بسیار کوچک‌تر ۶ سیلندر ۳ لیتری با خروجی ۳۸۱ اسب بخار و گشتاور ۷۳۹ نیوتون متر سود می‌برد.

مقایسه شتاب‌گیری بی ام و X5 M50D و بنتلی بنتایگای دیزلی
ما اینجا نمی‌خواهیم قضاوت کنیم اما آیا فروش یک شاسی‌بلند لوکس با پیشرانه دیزلی حدود ۴۰۰ اسب بخاری توجیه‌پذیر است؟ خب بازار دراین‌باره تصمیم می‌گیرد اما بدانید که بنتایگای دیزلی ۲۶۹۰۰ پوند ارزان‌تر از نسخه ۱۲ سیلندر می‌باشد. با این مبلغ می‌توانید دو دستگاه فولکس‌واگن جتا بخرید. حالا چطور، توجیه‌پذیر است؟!