نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019

ساده است که فکر کنیم بی ام و ایکس۲ نسخه اسپرت مدل ایکس۱ است؛ همانطور که ایکس۴ و ایکس۶ ورژن ورزشکاری مدل‌های ایکس۵ و ایکس۳ هستند. ایکس۴ و ایکس۶ جزیی از برنامه شرکت بی ام و موسوم به SAC هستند که بیشتر با طرح فستبک قسمت پشت خود مورد توجه قرار می‌گیرند. اما ایکس۲ بیشتر به خاطر حالت خاص و طراحی اسپرت منحصربفردش مورد توجه قرار گرفته است. در واقع شرکت باواریایی قصد دارد تا حیطه شاسی‌بلندهای خود را فراتر از محصولات SAC و SAV برساند و بدین منظور پا در قلمرو Xها نهاده است.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
در نمای روبرو، هر دو جلوپنجره کلیوی، شکلی جدید به خود گرفته‌اند که پیش از این در هیچ یک از خودروهای BMW دیده نشده بود و با انحراف به سمت بیرون، سعی در تاکید بر پهنای بزرگتر ایکس۲ دارند. هواکش‌های شبه مثلثی تعبیه شده در دو جناح سپر جلو نیز حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت. استفاده از اجزای خاکستری رنگ در جناحین و هردو انتهای خودرو نیز بر زیبایی ایکس۲ افزوده است.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
با وجود آنکه استفاده از چرخ‌های بزرگتر علاوه بر افزایش هزینه‌ها، موجب کاهش آسایش سواری می‌شود، در این خودرو از رینگ‌های ۲۰ اینچی آلیاژی استفاده شده که برای اتومبیلی با این قد و قامت بزرگ به نظر می‌رسند. البته بر طبق ادعای آقای «پاتریک هاسلر» مدیر پروژه قابلیت‌های دینامیکی ایکس۲، تایرهای پیرلی که در این خودرو استفاده شده است، مانع کاهش راحتی سواری در این خودرو خواهد شد.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
ایکس۲ در مقایسه با ایکس۱ دارای فاصله محوری یکسانی بوده اما به اندازه ۳٫۲ اینج طویل‌تر است.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
بدنه ایکس۲ نسبت به ایکس۱ در حدود ۱۰درصد محکمتر است و بر روی سیستم تعلیق باکیفیت‌تری نشسته است. کابین BMW ایکس۲ نیز چیز زیبایی است و در همان نگاه اول شما را به سوی خود جذب می‌نماید؛ این نکته ایست که طراحان به آن توجه ویژه داشته‌اند.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
با وجود آنکه روکش داشبورد از جنس چرم واقعی نیست اما همین روکش جعلی دوخته شده با دست به همراه روکش آلکانترای صندلی‌های اسپرت، چرم ضخیم کشیده به دور غربیلک فرمان و بسیاری از سطوح باکیفیت دیگر، نویدبخش کابینی درجه یک و سطح بالا در این خودرو هستند. یکی دیگر از نقاط قوت کابین، به صدای بم آرام و محکم درب‌ها در هنگام بسته شدن برمی‌گردد که حس مطلوبی در شنونده ایجاد می‌نماید. سیستم صوتی Harman Kardon با ۱۲ اسپیکر، توان ۳۶۰ وات و ساب ووفر دوگانه، مشابه نمونه استفاده شده در BMW ایکس۱ است که البته کمی تقویت شده است. این سیستم و اپل کارپلی هر دو به صورت آپشنال برای این خودرو ارائه شده‌اند.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
خودروی ما به رینگ‌های ۱۹ اینچی و تایر۲۲۵/۴۵ZR19 مجهز شده که در مجموع هندلینگ و سواری مناسبی را برای سرنشینان رقم زده‌اند. عملکرد سیستم تعلیق در سطحی مناسب ارزیابی می‌شود و فنرها، کمک‌ها و بوش‌های سیستم تعلیق هرکدام وظیفه خود را به خوبی و در هماهنگی کامل با سایر اعضای مجموعه به انجام می‌رسانند. در عبور از مسیرهای روستایی، سیستم تعلیق ایکس۲ نمایش خوبی از توازن عملکرد و کنترل پایداری را در معرض دید سرنشینان قرار داد و کارایی خود را به اثبات رساند. سیستم فرمان الکتریکی نیز در گذر از پیچ‌ها به شکل کاملا هماهنگ با شاسی عمل می‌نمود.منتهی در هنگام خروج از برخی پیچ‌ها گویی قسمت عقب خودرو تمایل به انحراف دارد.


سری پیشرانه‌های تمام آلیاژی چهار سیلندر ۱۸d، ۲۰d و ۲۵d به توربو شارژر دومرحله‌ای و قطعات پلاستیکی بیشتر به منظور کاهش وزن، مجهز شده‌اند. این پیشرانه‌ها علاوه بر بهبود سطح پاسخگویی دریچه گاز، موفق به کسب استاندارد یورو۶ به منظور کاهش تولید آلودگی نیز شده‌اند. یک گیربکس شش سرعته دستی Getrag و یا هشت سرعته اتوماتیک آیسین هم وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارند.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
از نظر قوای محرکه، نسخه پایه ایکس۲ به یک پیشرانه بنزینی دو لیتری توربوشارژ همراه با سامانه تزریق مستقیم سوخت، مجهز شده است. توان خروجی موتور مذکور معادل ۱۹۲ اسب بخار و گشتاور آن برابر ۲۸۰ نیوتن متر است. شتاب ۰تا ۱۰۰ این مدل از X2 معادل ۷٫۷ ثانیه و حداکثر سرعت آن ۲۲۷ کیلومتربرساعت بوده و وزن آن حدود ۱۴۶۰ کیلوگرم است.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
از سوی دیگر، مدل xDrive20d با موتور توربودیزل ۲لیتری قادر به تولید نیرویی معادل ۱۹۰ اسب بخار و گشتاور ۴۰۰ نیوتن متر است. شتاب صفر تا صد این خودرو ۷٫۷ ثانیه بوده و حداکثر سرعت آن به ۲۲۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد. اما قوی‌ترین نسخه ایکس۲ در اینجا موسوم به xDrive25d، قادر است تا ۲۳۰ اسب بخار قدرت و ۴۵۰ نیوتن متر گشتاور را در هم آمیخته و شتاب صفر تا صد ۶٫۷ ثانیه ای را نتیجه دهد. حداکثر سرعت این نسخه، ۲۳۷ کیلومتر بر ساعت است.


همچنین با نگاهی بر آمار و ارقام مرتبط با میزان مصرف سوخت این مدل‌ها می‌شود بر تلاش بی‌وقفه مهندسان نسبت به کاهش مصرف انواع ایکس۲ پی برد. مدل sDrive20i مصرفی معادل ۵٫۵ لیتربر۱۰۰کیلومتر، نسخه xDrive20d مصرفی برابر ۴٫۶ واحد و نسخه xDrive 25d از مصرف سوختی مساوی با ۵٫۱ لیتربر۱۰۰کیلومتر بهره‌مند هستند.

نخستین تجربه رانندگی با BMW X2 مدل 2019
در نهایت به این نکته اشاره می‌کنیم که BMW ایکس۲ خودرویی بسیار عالی است که تجربه رانندگی مناسبی را ارائه داده و هماهنگی خوبی میان هندلینگ و کیفیت سواری بوجود آورده و به کمک ظاهر بسیار جذاب و کابین متمایزی که از آن برخوردار شده، خواهد توانست به فروشی شایسته دست پیدا کند.منبع: carbuzz