کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

انتخاب یک خودرو از بین گزینه‌های موجود در بازار شاید یکی از سخت‌ترین خریدهای ممکن باشد؛ زیرا که معمولاً باید با نگاهی بلندمدت به ماجرا نگریست.

در این میان بعضی هم هستند که با سرعت بیشتری خودروی خود را تعویض می‌کنند. آن‌ها هم همیشه دوست دارند بدانند که خودروهای جدید کدام هستند و تفاوت‌ها و شباهت‌های آنها با خودرو فعلی‌شان چیست. در این صفحه تلاش شده تا خودروهای گوناگونی که از لحاظ قیمت یا توانایی‌های فنی در یک کلاس قرار دارند با زبانی ساده با یکدیگر مقایسه گردند.‌ به ‌طوری‌ که در نهایت خواننده بتواند دید کلی در مورد خودروهای کلاس‌های مختلف بیابد.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

ولوو C70 یا ب ام‌ و ۴۲۸

خودروهای کروک جزو جذاب‌ترین خودروها می‌باشند به ویژه در فصولی که می‌توان سقف آنها را کنار زد و از سقف آسمان بهره برد. در این کلاس از بازار در میان خودروهای حاضر در بازار ایران BMW ۴۲۸ و ولوو c70 قرار دارند. دو خودرویی که از جذابیت‌های فراوانی بهره مند هستند. موتور BMW کم حجم‌تر اما پرقدرت‌تر از ولوو است اما در عین حال قیمت بالاتری نیز دارد. هر دو خودرو از طراحی مناسبی برخوردارند اما BMW خودرویی مدرن‌تر است؛ چراکه آخرین مدل‌های ولوو c70 در ایران مربوط به سال ۲۰۱۳ بوده از به همین علت چه در طراحی کابین و چه در طراحی بیرونی می‌توان BMW را به‌ روزتر دانست این به‌ روزتر بودن به امکانات نیز رسوخ کرده و BMW با تجهیزات بیشتری در دسترس قرار دارد اما اگر بخواهیم به گونه دیگری به دو خودرو نگاه کنیم باید گفت که ولوو درون کابین فضای بیشتری را برای سرنشینان در نظر گرفته است و همچنین از ایمنی بالاتری نسبت به BMW برخوردار می‌باشد اگر چه هر دو خودرو از نظر ایمنی در سطح بالایی قرار دارند اما نمی‌توان این نکته را انکار کرد که ولوو در حوزه ایمنی پیشرو بوده و با خیال آسوده‌تری می‌توان آن را انتخاب نمود. هر دو خودرو در بازار دست دوم و حتی صفر کیلومتر شانس خوبی ندارند و افت قیمت زیادی دارند این در حالی است که ۴۲۸ را می‌توان راحت‌تر از c70 به فروش رساند. مصرف سوخت هر دو خودرو به علت داشتن موتورهای توربو بالا می‌باشد اما این عدد در ولوو به دلیل حجم موتور بیشتر اندکی بالاتر است. به‌طور کلی می‌توان گفت که اگر در پی خودرویی کروک هستید که قیمت پایینی دارد و البته مدل هم برای شما مهم نیست می‌توانید ولوو c70 را انتخاب کنید ولی اگر شتاب و سرعت به اندازه‌ای برای شما مهم است که حاضرید پول بیشتری پرداخت کنید ۴۲۸ را حتماً انتخاب کنید.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

سانگ یانک اکتیون یا میتسوبیشی ASX

کره‌ای‌ها در بازار ایران جنگ را از ژاپنی‌ها برده‌اند و توانسته‌اند بازار را فتح کنند اما این کره‌ای نتوانسته از پس حریف ژاپنی‌اش برآید؛ چراکه در بازار اگرچه هر دو خودرو کم‌اقبال هستند اما ASX موفق‌تر می‌باشد. اکتیون از چهره‌ای زیبا اما خاص برخوردار است که مورد پسند هر کسی نمی‌باشد اما میتسوبیشی چهره‌ای موجه‌تر دارد. موتور اکتیون هم پرحجم‌تر است و هم توان بیشتر تولید می‌کند اما در عین حال مصرف سوخت بیشتری دارد. درون کابین هر دو خودرو طراحی زیبایی دارد اما کیفیت مواد به کار رفته درون کابین میتسوبیشی بالاتر است اما فضای داخلی اکتیون برای سرنشینان راحت‌تر است.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

ASX خودرویی چابک‌تر از اکتیون بوده به گونه‌ای که با اختلاف زیاد از پس رقیب کره‌ای‌اش برمی‌آید اما این اکتیون است که می‌تواند در مسیرهای ناهموار و سخت خودی نشان دهد چراکه از زیربندی برتری نسبت به رقیب خود برخوردار است و این برای افرادی که به دنبال کمی هیجان بیشتر می‌باشند گزینه خوبی محسوب می‌گردد اما فراموش نکنید که ASX پدال‌های تعویض دنده در پشت فرمان دارد که حس اسپرت بودن را به راننده انتقال می‌دهد. هر دو خودرو در بازار دست دوم سرگردانند اما در این میان میتسوبیشی شانس بیشتری دارد. پراکندگی خدمات پس از فروش هر دو خودرو نیز چندان تعریفی ندارد اما کم استهلاک بودن هر دو خودرو نیز شما را آسوده خاطر می‌کند. در زمینه امکانات هر دو خودرو حدوداً در یک سطح قرار دارند. به‌طور کلی می‌توان گفت که اگر به دنبال خودرویی با ویژگی‌های اسپرت تر هستید میتسوبیشی بخرید که البته از قیمت بالاتری نسبت به سانگ یانگ برخوردار است اما اگر به دنبال رفتن به دل طبیعت هستید سانگ یانگ با قیمتی کمتر در خدمت شماست.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

لیفان X50 یا هاوال M4

دو خودروی کوچک که اندکی هم قد بلند هستند ولی در بازار ایران به‌عنوان خودروی شاسی بلند به فروش می‌رسند. لیفان X50 محصولی از کرمان موتور و هاوال M4 محصولی از دیار خودرو. هر دو خودرو از طراحی زیبایی بهره مند می‌باشند و نمی‌توان هیچ کدام را بالاتر دانست. هر دو خودرو از موتوری هم حجم بهره می‌برند اما موتور هاوال ۲ اسب‌بخار بیشتر قدرت تولید می‌کند، اما این به معنای شتاب بالاتر نیست چراکه M4 از وزن بیشتری نسبت به X50 برخوردار بوده و از این‌ رو کمی تنبل‌تر است همچنین مصرف سوخت بالاتری نسبت به X50 دارد. هر دو خودرو کوچک بوده و دارای فضای زیاد برای سرنشینان نمی‌باشند اما برای خانواده‌های کم جمعیت مناسبند.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

لیفان X50 قیمت پایین‌تری نسبت به هاوال M4 داشت و همچنین در بازار ایران نیز با اقبال بیشتری همراه است این در حالی است که خدمات پس از فروش بسیار حائز اهمیت است که در این زمینه نیز X50 حرف اول و آخر را می‌زند اما مساله در اینجا پایان نمی‌یابد. خریداران M4 زمان زیادی را برای خرید این خودرو صرف کرده‌اند و حتی برخی از آنها دو سال انتظار تحویل خودروی خود را کشیده اند. به هر حال این را نمی‌توان تکذیب کرد که گریت وال برترین خودروهای چین را تولید می‌کند و به ویژه در زمینه تولید SUV یکی از بهترین‌ها است. لیفان X50 و M4 هر دو در زمینه امکانات نسبتاً در یک سطح قرار دارند و برتری از آن هیچ‌کدام نمی‌باشد. به‌طور کلی اگر به دنبال خودرویی ارزان‌تر و با خدمات پس از فروش بهتر هستید لیفان X50 را انتخاب کنید اما اگر برند برای شما اهمیت بیشتری دارد خرید گریت وال هاوال M4 گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

کاپرا یا وینگل ۵

خودروهای پیکاپ این روزها در بازار ایران مورد توجه قرار گرفته‌اند. خودروهایی که هم می‌توان به‌عنوان خودروی سواری از آن استفاده کرد هم مصارف باری. به هر ترتیب برای خریداران دو دیفرانسیل بودن آنها نیز اهمیت دارد؛ چراکه با وجود رقبای گران قیمتی چون هایلوکس افرادی با قدرت خرید ضعیف‌تر به سراغ این‌گونه خودروها می‌روند. در این میان چینی‌ها فرصت را غنیمت شمردند و به این کلاس از بازار هم چشم دوختند کاپرا که پیشتاز در این کلاس است به وسیله گروه بهمن راهی بازار می‌گردد خودرویی پر فروش و موفق که توانسته سهم خوبی از بازار داشته باشد. در سوی دیگر یکی از بهترین چینی‌ها در این کلاس وینگل ۵ می‌باشد.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

خودرویی که از لحاظ کیفیت به مراتب بالاتر از کاپرا است اما در بازار موفق نبوده است. هر دو خودرو از موتوری هم حجم برخوردارند این در حالی است که موتور وینگل قدرت بیشتری ایجاد می‌کند. همچنین وینگل ظرفیت حمل بار بیشتری نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم را دارد. هر دو خودرو دو دیفرانسیل بوده و قابلیت عبور از مسیرهای ناهموار را دارند اما وینگل زیر بندی بهتری نسبت به کاپرا دارد. قیمت کاپرا هم بالاتر از وینگل است این در حالی است که طراحی وینگل کمی مدرن‌تر از کاپرا اما خدمات پس از فروش کاپرا باعث شده تا این خودرو بتواند در بازار ایران موفق‌تر از رقیبش باشد. به‌طور کلی اگر به دنبال خودرویی در این کلاس با توانایی‌های بهتر هستید وینگل انتخاب برتری است، اما این کاپرا است که در زمینه خدمات پس از فروش موفق است و همچنین در بازار نیز شانس بهتری دارد.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

زوتی Z300 یا کیا سراتو ۱۶۰۰

هر دو خودرو در خط تولید سایپا جای دارند یکی چینی و دیگری کره‌ای با این تفاوت که سراتو قیمت کمتری نسبت به زوتی دارد. هر دو خودرو از موتورهایی با حجم یکسان برخوردارند اما سراتو موتور پرقدرت‌تری دارد. سراتو از گیربکس ۵ سرعته دستی بهره مند می‌باشد و زوتی گیربکس اتوماتیک را عرضه می‌کند که همین امر برگ برنده زوتی است. زوتی از امکانات بیشتری نسبت به سراتو برخوردار است با این تفاوت که سراتو از بعد کیفیت در طیف بالاتری قرار دارد و در بازار ایران نیز نسخه‌های وارداتی آن امتحان خود را پس داده‌اند. طراحی هر دو خودرو زیبا است اما سراتو چهره‌ای پذیرفتنی‌تر دارد. شتاب‌گیری سراتو به مراتب بهتر از زوتی بوده و سرعت بالاتری دارد.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

در بازار ایران سراتو از اقبال بیشتری نسبت به زوتی برخوردار است. در حوزه خدمات پس از فروش نیز همگی زیر چتر وسیع سایپا قرار دارند و خریداران از این جهت مشکلی نخواهند داشت. فضای کابین هر دو خودرو و صندوق بار آنها نیز برای خانواده‌های پر جمعیت مناسب می‌باشد. سراتو از وزن کمتری نسبت به زوتی برخوردار است و همین امر موجب می‌شود تا در مسیرهای پر شیب سراتو کارکرد بهتری داشته باشد. اگر به دنبال خودرویی با قیمت کمتر اما شتاب و سرعت بهتر هستید سراتو را انتخاب کنید، اما اگر داشتن گیربکس اتوماتیک و امکانات زیاد برای شما اهمیت دارد زوتی Z300 را خریداری کنید.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

رنو داستر یا جیلی امگرند X7

دو خودرویی که هر دو وارداتی هستند. یکی را چینی‌ها تولید می کنند و دیگری را فرانسوی‌ها. این دو خودرو تفاوت‌های زیادی با هم دارند اما نسبتاً در یک سطح قیمتی قرار دارند.X7 از موتوری پر حجم‌تر و پر قدرت‌تر در مقایسه با داستر برخوردار بوده و همچنین گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک را عرضه می‌کند این در حالی است که داستر از گیربکس ۴ سرعته اتوماتیک برخوردار است. تا به اینجای کار کفه ترازو به سمت X7 سنگینی می‌کند. اما این نکته را نباید از یاد برد که این داستر است که از شتاب‌گیری برتری برخوردار است؛ چراکه عملکرد گیربکس X7 بسیار ضعیف بوده و تأخیر در تعویض دنده‌ها بالا است.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار

اما جیلی ظاهر به مراتب بهتری از داستر دارد و همچنین درون کابین نیز از طراحی و کیفیت به مراتب بالاتری نسبت به داستر برخوردار می‌باشد. مصرف سوخت داستر اما اقتصادی‌تر از جیلی بوده و داستر با توجه به داشتن زیر بندی بهتر عملکرد بهتری در راه‌های ناهموار دارد. در بازار دست دوم نیز داستر موفق‌تر بوده و بازار بهتری نسبت به X7 دارد هر دو خودرو در بازار قیمت‌های کمتری نسبت به شرکت ارائه دهنده دارند. همچنین در زمینه خدمات پس از فروش نیز هر دو خودرو در سطح عادی قرار داشته اما وضعیت داستر اندکی بهتر از جیلی است. به‌طور کلی اگر به دنبال خرید خودرویی زیباتر با امکانات بیشتر هستید جیلی X7 را بخرید، اما اگر در پی خودرویی با کیفیت بالاتر و همچنین شتاب و سرعت بهتر هستید داستر انتخاب بهتری می‌باشد.

کدام مدل را بخریم؟ نگاهی به رقبای اصلی شش سگمنت مختلف خودرو در بازار